Ako si vybrať foťák. Rady začínajúcim blogerom.

Ak chcete v dnešnej dobe fotiť máte na výber hneď niekoľko typov zariadení, keď si odmyslíme filmový – analógový svet a necháme ho zanietencom, ktorí vedia čo chcú a nepotrebujú moje rady. Dnes si povieme, pár dôvodov, prečo fotiť mobilom, kompaktom, zrkadlovkou, alebo bezzrkadlovkou.

Mobily

V dnešnej dome najpoužívanejšie foto zariadenia, ktorého hlavné výhody sú malé rozmery a s tým spojená dostupnosť, keď chcete fotiť, máte ho vo vrecku/kabelke. A hoci kamery v mobiloch prešli a stále prechádzajú obrovským vývojom a v podstate už úplne vytlačili bežné kompakty, stále majú aj dve veľké nevýhody. Malý senzor a k nemu malý a málo kvalitný objektív. Takže aj keď niektoré mobily už fotia celkom dobre vonku, za jasneho dňa, v noci, v tmavom interiéry je to uz podstatne horšie. Preto ak chcete lepšie fotky, ktoré Vás odlíšia, tak by ste sa mali poobzerať inde. Ak sa predsa rozhodnete, že Vám mobil na fotenie stačí, potom najlepšie fotomobily súčastnosti sú napr.:

 • Iphony povedzme od modelu 7 vyššie
 • Samsungy – S8, S8+, Note8
 • LG V30

Na dobrý fotomobil si ale pripravte minimálne 500-600 Eur.

Kompakty

Bežné spotrebiteľské kompaky už v dnešnej dobe ani nemá veľký zmysel kupovať. Malý chip(sensor) a málo svetelný objektív Vám k dobrým fotkám nepomôžu. A nemajú ani len tú výhodu, že ho máte vždy vo vrecku ako mobil. Iná kategória sú profi, príp. poloprofi kompakty, ako ich radi označujú výrobcovia. Na rozdiel od mobilov a lacných kompaktov(do cca 300) majú už relatívne veľký chip(senzor, na ktorý sa obraz cez objektív premieta) a kvalitný a aj dostatočne svetelný objektív. Ak ste doteraz fotili len mobilom a chcete si kúpiť iba jedno zariadenie a viac do fototechniky neinvestovať, tak toto je veľmi dobrá cesta. Z môjho pohľadu je určite lepšie kúpiť si napr. Sony RX100 3 (a vyššie) ako si kúpiť základnú zrkadlovku so setovým objektívom a už nikdy ďalší objektív. Zlá správa je, že tieto foťáky nie sú lacné. Sú skôr drahé, až veľmi drahé. Stoja rovnako, alebo aj viac ako základný model zrkadlovky so setovým objektívom. Odmenou vám ale budú krásne fotky, ak sa ich naučíte ovládať a správne komponovať. Tu Vám ako príklad môžem dať:

 • Sony RX100, verzie od 1 az po 5ku, pričom sa predávajú všetky, každá novšia má niečo, kôli čomu sa oplatí prejsť na vyšší model a pekne si priplatiť. Verzia 1 začína od 350eur, na novy model 5tej generacia uz potrebujete 1100-1200eur.
 • Canon GX7 mark 2
 • Panasonic Lumix LX100 a ďalšie.

Osobitnou kategóriou by boli kompakty s pevným ohniskom, vačšinou okolo 35mm v prepočte na FullFrame, ako napríklad:

 • Fuji X100T alebo F,
 • Fuji X70
 • Ricoh GR
 • Sony RX1

Tieto majú veľký chip, minimálne APS-C, Sony je dokonca FullFrame, teda obrazová kvalita je nekompromisná, porovnateľná so zrkadlovkami.  Toto su ale foťáky pre ľudí, ktorý vedia, čo prináša pevné ohnisko a nevymeniteľný objektív.

Zrkadlovky

Pri zrkadlovkách máme dvoch hlavných hráčov – Canon a Nikon, a potom dvoch menších Sony a Pentax. Ak siahnete po ktorejkoľvek zrkadlovke z dvojice C&N nekúpite zlý fotoaparát. Obrazová kvalite bude nadštandartná oproti mobilom a jediné čo ju bude degradovať bude použitý objektív a schopnosti fotografa. Obsluh zrkadlovky je totiž trochu zlozitejšia oproti mobilom a kompaktom. Určite neplatí, že zrkadlovka =  automaticky lepšie fotky. Ceny základných zrkadloviek začínajú niekde na 450 -500 eur aj so setovým objektívom:

 • Nikon D3400 + 18-55 AF-P DX,
 • CANON EOS 100D + EF-S 18-55 IS

Hlavná výhoda zrkadloviek je ešte stále univerzálnosť, hľadáčik na komponovanie obrazu, ked je vonku príliš silné svetlo a ponuka objektívov. Canon aj Nikon majú na výber desiatky objektívov, takže je z čoho vyberať. Nevýhodou je potom veľkosť a hmotnosť zrkadlovky. Proste keď si zrkadlovku kupujete, musíte rátať s tým, že sa to bez brašne nezobíde. Základný model so setovým objektívom môže vážiť 1 až 1,5 kg. A je len na Vás, či sa Vám ju bude chcieť ťahať so sebou. Navyše, často sa stáva, že ľudia sú po kúpe prvej zrkadlovky sklamaní. Fotky ani zďaleka nevyzerajú tak pekne ako by si želali. Žiadny wow efekt sa nekoná. Optická kvalita setového objektívu je často slabá, takže chýba ostrosť. Sveltenosť takisto, takže ani pekne rozmazané pozadie sa nekoná. A spolu s neznalosťou prístroja a základých fotografických postupov sú fotky možno niekde na úrovni toho starého foťáku. Za čo sme teda vyhodili toľko peňazí?

Treba vydržať, fotiť, študovať a časom možno vymeníte setový objektív za niečo kvalitnejšie, pevné (nezoomové) 35mm príp. 50mm objektívy pre C a N sú relatívne lacným(od 100 do 200 eur) spôsobom ako dosiahnuť ostrejšie fotky s pekne rozmazaým pozadím.

Bezrkadlovky, alebo CSC (Compact system cameras)

skoro to isté ako zrkadlovky, ale ako už názov napovedá – nemajú pred snímačom malé zrkadlo. Obraz v hľadáčiku, ak je prítomný nie je odrazom z toho malého zrkadielka na matnicu ako v prípade zrkadloviek, ale je to v podstate malý display, ktorý prikladáte k oku. Ich kvalita v dnešnej dobe už je na dostatočnej úrovni a začína sa tu prejavovať hlavná výhoda bezzrkadloviek, a to sú menšie rozmery. Stále máte možnosť vymieňať objektívy, použiť externý blesk, mikrofón ak nahrávate video, ale ide o relatívne skladný prístroj. Navyše väčšinou bývajú lepšie vybavené, ako zrkadlovky, C&N so začiatočníckymi zrkadlovkami tak trochu zaspali na vavrínoch, aspoň čo sa funkcii týka. Nájdete tu funkcie ako výklopný, alebo otočný display, častokrát dotykový, keď si miesto ostrenia vyberáte ťuknutím na display ako pri mobiloch. Dokonca môžete takto aj fotiť, presne ako ste zvyknutý zo svojho telefónu. Máte k dispozicii WiFi, na prenos fotiek priamo do mobilu, môžete využiť množstvo filtrov a kreatívnych nastaveni. Točiť video s bezzrkadlovkou je jednoduhšie ako so zrkadlovkou, u niektorých výrobcov máte stabilizované telá foťákov, takže už nepotrebujete stabilizáciu v objektíve. Pri výbere bezzrkadlovky sa oblúkom vyhnite dvojici Nikon a Canon, naopak by ste mali siahnuť po niečom od Sony, FujiFilm, Olympus príp. Panasonic. Leicu necháme stranou, ale z iného dôvodu ako C&N.  Každá značka má svoje pre a proti, ide len o vaše potreby a preferencie, čo chcete fotit a aké foťáky sa vám páčia a koľko peniažkov máte pripravených. Dobré modely pre začiatocnikov sú:

Sony

 • Sony a5100 je k dostaniu od 400 eur + objektív
 • Sony a6000 ak potrebujete aj hľadacik

Fuji

 • Fuji XE3
 • XT20, tieto sú už ale drahšie – rátajte tu s investíciou aspoň 900 eur plus objektív

Lacnejšie prístroje od Fujifilm sú napr.

 • Fuji XA1
 • Fuji XA3

Výhodou u Fuji je, že v podstate nerobí zlé objektívy. Základný seťák Fuji XC 16-50 je po optickej stránke nadpriemerný, drahší seťák Fuji XF 18-55 je navyše so skvelou svetelnosťou f2,8-4. Nevýhodou je potom cena.

Olympus

Od Olympusu je výborný malý model

 • OM-D EM10 mark 2, príp. 3, ten ale okrem 4K videa nič podstatné neponúka. Tu sa cenovo pohybujete na úrovni od 480 eur plus objektív.
 • Olympus PEN E-PL7, 8, 9  – Ak ste blogerka, ktorá nepotrebuje hľadáčik ale uprednostní selfie a štýlový vzhľad, tak siahnite po jednom z PENov, EP-L. Momentálne je napr. k dostaniu Olympus PEN E-PL7 s objektívom 14-42 Pancake za skvelých 450 eur.

Panasonic

A k chcete radšej Panasonic a vaša peňaženka Vás nepustí, tak za skvelých 380 eur môžete kúpiť

 • Panasonic Lumix GX800 aj so stabilizovaným objektívom 12-32 f3,5-5,6. Objektív je pomerne slušný, no na dlhšom ohnisku je stále pomerne krátky – len 64mm v prepočte na kinofilm.

Drahšie Panasonicy sú potom napr.

GX80 so stabilizáciou v tele

G7 obidva sú od cca 500 eur bez objektívu.

Nabudúce si povieme niečo o tých čudných čísielkach pri objektívoch, čo ovplyvňujú a na čo sa sústrediť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *